O MNĚ

Jmenuji se Jakub a narodil jsem se v Slaném roku 1995.

Fotografie mě baví už od mého raného dětství. Vyrůstal jsem na digitální fotografii, avšak v roce 2016 jsem pochytil i kouzlo analogu. Můj první přístroj, který uměl vytvářet fotografie byl mobil LG, se kterým jsem se mohl poprvé realizovat. Měl tehdy rozlišení kolem 1 megapixelu, ale i tak jsem si s ním jako malý vyhrál. V roce 2007 jsem dostal kompakt Sony, který mi vydržel až do teď, i když s ním pár let nefotím. Vzniklo s ním tisíce fotek, spíše dokumentačního rázu, ale už tehdy jsem dostával ohlasy, že mám “dobré oko”. Po několika letech s tímto kompaktem jsem narazil na jeho hranice. Nebyla možnost žádného manuálního nastavení a postprocesem jsem políben nebyl.

Na Vánoce 2012 jsem dostal svoji první zrcadlovku, kterou jsem si pečlivě vybral – Canon 600D (k roku 2018 má už přes 70 000 cyklů, chudák malej). Do jara jsem ji už uměl skvěle ovládat, co se technického rázu týče, ale s postprocesem jsem byl stále pozadu. Pracoval jsem pouze s Canon editorem, který jsem dostal k foťáku. Během zimy jsem hodně studoval astrofotografii a foťákem mířil do temného vesmíru.

V létě 2013 jsem poprvé absolvoval studentský workshop pod vedením Petra Jana Juračky, kde jsem konečně zjistil, co je to, co hledám na úpravu fotek – Lightroom. Poznal jsem plno úžasných lidí, dozvěděl se přesně to, co jsem potřeboval a navíc si mohl zafotit v krásné krajině Českého Švýcarska. Také jsem vytvořil své první časosběrné video a naučil se základní práci s LRtimelapse.

Celý další rok jsem se viditelně zdokonaloval, jak v samotném focení, tak postprocesu a další rok se znovu vydal na tento letní workshop. Zde vznikají mé první lepší fotografie, které stojí za řeč a se kterými obsazuji dvě výherní místa v tamní soutěži.

Jako ceny si odvážím supr knížku a kalendář s fotkami od V. Sojky a Z. Patzelta, kde jsou ty nejlepší lokace z celého Českého Švýcarska.

Ke konci léta 2014 se s roverskými druhy vydáváme za polární kruh do finského Laponska. Moje PRVNÍ polární záře, navíc po úžasné finské sauně!

Koncem léta 2015 byl naším cílem 14denní roadtrip po Irsku.

2016 to bylo opět za polárním kruhem na norských Vesterálech a Lofotech, kde nám počasí tentokrát moc nepřálo, ale i přesto to bylo úžasné.

V září 2016 jsem byl také oficiální fotograf MČR v boulderingu.

V září 2017 to bylo už ale mistrovství Evropy v boulderingu pro mládež.

  • 2015-2018 studium na elektrotechnické fakultě ČVUT
  • 2007-2015 studium na gymnáziu v Slaném
  • hrdý skaut
  • vášnivý cestovatel
  • nejraději fotí věci tak, jak jsou